DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W ŁĘTOWNI

Przejdź do treści
Rozmiar czcionek  A   A++     Zwiększ kontrast

Zapraszamy do spotkania z Mieszkańcami za pomocą komunikatora Skype.
Kontakt wideo jest możliwy w godzinach 8.00 - 14.00 po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym (tel. 182773010)
nick: DPS Łętownia Powiat Suski

Dom Pomocy Społecznej w Łętowni w powiecie suskim jest domem pobytu stałego, zapewnia całodobową opiekę i zaspakaja niezbędne potrzeby swoich mieszkańców. Jest domem przeznaczonym dla osób w podeszłym wieku oraz osób niepełnosprawnych fizycznie, malowniczo położonym we wsi Łętownia, oddalonym od Jordanowa o około 7 km. Położenie z dala od miejskiego zgiełku, posiadanie własnego parku, bliskie sąsiedztwo lasu oraz brak barier architektonicznych idealnie predysponuje tę placówkę dla tych osób. Dom działa od 1993 roku i obecnie spełnia wszystkie wymagane prawem standardy. Budynek jest wyposażony w nowoczesny system sygnalizacji pożaru, który umożliwia szybkie i dokładne zlokalizowanie ewentualnych ognisk pożaru. Klatki schodowe są wyposażone w automatyczny system oddymiania zapobiegający zadymieniu dróg ewakuacyjnych budynku.


   Do dyspozycji mieszkańców są 1, 2 i 3 osobowe pokoje z pełnym węzłem sanitarnym. Pokoje są wyposażone w szafy ubraniowe, szafki wiszące i przyłóżkowe, stoliki, krzesła oraz tapczany a w razie konieczności specjalistyczne łóżka szpitalne. Pokoje posiadają indywidualny wystrój zgodny z życzeniami mieszkańców. W każdym pokoju zainstalowany jest bezprzewodowy system przywoławczy. Dzięki temu każdy mieszkaniec w razie potrzeby może ze swojego pokoju w łatwy sposób powiadomić personel. W każdym pokoju istnieje także możliwość korzystania z darmowego bezprzewodowego internetu Wi-Fi. Wszystkie łazienki  dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych m.in. posiadają szerokie drzwi, brodziki prysznicowe bez progów,  specjalne poręcze, regulowane lustra, itp. Dodatkowo dla mieszkańców poruszających się na wózkach inwalidzkich posiadamy łazienkę rehabilitacyjną z wanną z dostępem z trzech stron oraz specjalistycznym podnośnikiem do podnoszenia tych osób.

  Dom zapewnia całodobową opiekę pielęgniarską. Każdy mieszkaniec objęty jest opieką lekarską. W razie potrzeby dyżurka pielęgniarska pełni rolę gabinetu lekarskiego. W dyżurce pielęgniarskiej znajduje się tablica sygnalizacyjna bezprzewodowego systemu przywoławczego oraz tablica systemy sygnalizacji pożaru.  Na konsultacje lekarskie do przychodni specjalistycznych mieszkańcy dowożeni są dwoma samochodami przystosowanymi do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.

   Nasz dom zapewnia mieszkańcom 4 podstawowe posiłki dziennie. Dodatkowo przez całą dobę dostępne są podstawowe produkty spożywcze. W razie konieczności po zaleceniu przez lekarza mieszkańcy otrzymują posiłki dietetyczne. Do dyspozycji mieszkańców jest także kuchenka pomocnicza wyposażona w meble kuchenne, stolik, lodówkę, czajnik i kuchenkę elektryczną. Mieszkańcy mogą tam odgrzewać sobie posiłki lub przyrządzać dodatkowe.
     Nasz dom posiada Kaplicę pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Kaplicę poświęcił 4 czerwca 1994 roku ksiądz Kardynał Franciszek Macharski. Dom zatrudnia kapelana, który zapewnia opiekę duszpastereską mieszkańcom odprawiając msze święte i udzielając sakramentów. Kaplica jest cały czas otwarta do dyspozycji mieszkańców.

 Posiadamy obszerną świetlicę wyposażoną w duży telewizor z dostępem do kanałów telewizji satelitarnej a wygodne fotele zachęcają mieszkańców do oglądania ulubionych programów telewizyjnych i filmów. Ogród zimowy to duży zadaszony i przeszklony taras. Znajdują się tam fotele, stoliki oraz biblioteczka. Służy on naszym mieszkańcom do spędzania wolnego czasu w deszczowe dni.

 Jedną z form aktywizacji mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Łętowni jest terapia zajęciowa. Terapia zajęciowa daje szansę wyrażenia siebie w indywidualnej formie określonej jego wewnętrznymi i zewnętrznymi predyspozycjami. Pozwala na wybór takiej formy twórczości, która odpowiada indywidualnym uzdolnieniom i możliwościom mieszkańca.
Formy terapii zajęciowej prowadzonej w Naszym Domu:

 • rękodzieło artystyczne: haft, bibułkarstwo, szydełkowanie, robótki na drutach.

 • zajęcia plastyczne: malowanie, rysowanie, wycinanie, wyklejanie.

 • biblioterapia: punkt biblioteczny oraz dostęp do bieżącej prasy.

 • przygotowanie i udział w spektaklach teatralnych

 • zajęcia krawieckie: szycie ręczne.

Równocześnie z tymi metodami prowadzona jest ergoterapia terapia pracą:

 • praca w ogrodzie: pielęgnacja rabat kwiatowych, uprawa ogródka warzywnego, czynności porządkowe w ogrodzie.

 • zajęcia kulinarne: pieczenie ciast, przetwory, gotowanie.

   W obszernej i dobrze wyposażonej sali fizjoterapii wykonujemy zabiegi z zakresu fizjoterapii zgodnie z zaleceniami lekarskimi oraz  z programem aktywizacji ruchowej mieszkańców. Wykonujemy dla naszych mieszkańców następujące zabiegi rehabilitacyjne:

 • laseroterapia,

 • ultradźwięki,

 • elektroterapia: TENS, elektrostymulacja, galwanizacja, prądy interferencyjne,

 • fonoforezę,

 • ćwiczenia UGUL,

 • inhalacje,

 • naświetlenia lampą Solux.

 • masaż klasyczny

 • kinezyterapia: gimnastyka przyłóżkowa, ćwiczenia czynne z oporem, ćwiczenia czynne w odciążeniu z oporem i w odciążeniu

  Fizjoterapeuta wykonuje zabiegi zarówno w sali fizjoterapii jak i w pokojach mieszkańców, prowadzi także gimnastykę ogólno usprawniającą oraz zajęcia na świeżym powietrzu w parku znajdującym się na terenie domu.

    Nasz Dom posiada nowoczesną kotłownię wyposażoną w piece gazowe oraz automatykę pogodową. Dodatkowo do przygotowania ciepłej wody użytkowej wykorzystujemy system kolektorów słonecznych. W skład systemu wchodzi 37 kolektorów słonecznych płaskich o łącznej powierzchni 67 m 2 i mocy 55,5 kW oraz 4 zbiorniki po 1000 l każdy.

Kontakt
Dom Pomocy Społecznej w Łętowni
Łętownia 353, 34-242 Łętownia
tel./fax. 18 2773010
e-mail: dpsroman@pro.onet.pl
ePUAP: DPSletownia/SkrytkaESP

Począwszy od 18 kwietnia 2019 r., nasz urząd zgodnie z wymogami prawa (obowiązek wdrożenia Dyrektywy 2014/55/UE w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych) jest gotowy do odbioru i przetwarzania faktur elektronicznych (e-faktur ustrukturyzowanych) w każdym przypadku udzielenia zamówienia na dostawy, usługi lub roboty budowlane.
Powiat Suski wraz ze swoimi jednostkami organizacyjnymi i zakładem budżetowym korzysta z platformy wybranego brokera pod adresem: https://www.brokerinfinite.efaktura.gov.pl
Więcej informacji:

Wróć do spisu treści